Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2023 zaplanowaliśmy w naszej szkole atrakcyjne działania:

Klasy I-III
1. Pogadanka na temat obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Wykorzystanie filmu Plik i Folder na ścieżkach Internetu – spotkanie w celu przypomnienia podstawowych pojęć związanych z Internetem i komputerem. Podsumowanie filmu poprzez rozwiązanie krzyżówki na kartach pracy.
2. Burza mózgów – Do czego służy Internet? Tworzenie w edytorze grafiki Paint mapy skojarzeń.
3. Wykorzystanie filmu Plik i Folder na ścieżkach Internetu – wędrówki i przypomnienie pojęć związanych z surfowaniem po Internecie, nazw przeglądarek, sposobów wyszukiwania informacji. Sprawdzenie znajomości pojęć przez uczniów (karta pracy)
4. Projekcja filmów animowanych 3…2…1 Internet dotyczących uzależnienia od Internetu, kontaktów w Internecie i cyberprzemocy.
5. Utworzenie w edytorze tekstu Word pliku tekstowego z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, wydrukowanie spisanych zasad oraz pliku z wypunktowanymi zagrożeniami w sieci.
6. Akcja informacyjna wśród uczniów szkoły. Przypięcie wydruku zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i zagrożeń w sieci na korytarzach szkolnych.
7. Internet – okno na Świat. Zasady Netykiety. Gry i zabawy edukacyjne.
8. Pogadanka profilaktyczna o cyberprzemocy (film edukacyjny)

Klasy IV – VI
Omówienie z uczniami zagadnienia bezpiecznego korzystania z Internetu, zagrożeń z nim związanych oraz zasady netykiety:
a) w klasach IV na podstawie filmów „3… 2… 1… Internet” i filmów z serii „Plik i folder – Odkrywcy Internetu”,
b) w klasach V na podstawie filmów „Gdzie jest Mimi” oraz „W internetowej sieci”,
d) w klasach VII na podstawie filmów z „Lekcji bezpieczeństwa” oraz „add friend” i filmów z serii „Krasnoludki 2.0”.

Ponadto uczniowie wykonają komiksy i animacje dotyczące zagrożeń w Internecie przy pomocy aplikacji Scratch online. Najciekawsze realizacje zostaną nagrodzone w konkursie zorganizowanym z tej okazji i opublikowane na stronie szkoły.

Nasze akcje umieściliśmy na polskiej wersji strony zajmującej się organizacją wydarzenia. Znajdziesz je na mapie inicjatyw:

Mapa inicjatyw | SaferInternet

Nasze wydarzenie ma nr: 20233472

Polecamy również samodzielne poszerzenie wiadomości o bezpieczeństwie w sieci korzystając z różnorodnych materiałów zgromadzonych pod tym linkiem:

SaferInternet