Dzień Wiosny

21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował kilka akcji dla uczniów szkoły. Pierwszą z nich był tzw. „Dzień bez plecaka” – uczniowie przynosili zeszyty i przybory szkolne w ciekawych przedmiotach, np. w walizkach, torbach podróżnych, reklamówkach, materiałowych workach, koszykach, pudełkach, torbach termicznych, skrzynkach po narzędziach, zabawkowym samochodzie, kojcu, a nawet w prześcieradle!

Uczniowie klas młodszych mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w wiosennej ramce, dzięki której wszystkim udzieliła się radosna, wiosenna atmosfera. Uczniowie uczyli się o dawnych obrzędach związanych z powitaniem wiosny, a także tworzyli swoje marzanny i portrety „Pani Wiosny”. Nie zabrakło kolorowych, wiosennych strojów i dodatków, lekcji na świeżym powietrzu, sadzenia roślin do wiosennego ogródka na parapecie oraz gier i zabaw integracyjnych.

Tego dnia pamiętaliśmy także o obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa. Data święta nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Symbolem osób z zespołem Downa są dwie różne, kolorowe skarpetki, oznaczające niedopasowanie społeczne i genotypowe. Nasi uczniowie, okazując solidarność z osobami chorymi, ubrali w tym dniu skarpetki nie do pary. Celem tej akcji było zwiększenie u uczniów świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego i radosnego uczestniczenia w życiu społecznym