Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej

Pierwszego października kl. 3 A i B udały się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Muzeum Kultury ludowej w Kolbuszowej. Tam pod czujnym okiem przewodników uczniowie podziwiali urokliwe wsie z przełomu XIX i XX wieku. Poznali kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków. Wędrując po skansenie, położonym z dala od miejskiego zgiełku, zobaczyli świat, którego już nie ma, poznali ciekawe historie mieszkających tu ludzi. Mieli możliwość obejrzeć kilkadziesiąt obiektów dużej i małej architektury drewnianej rozmieszczonych na 30 hektarach w naturalnym pejzażu przydomowych ogródków, sadów i pasiek, pól uprawnych, łąk, stawów, otoczone nadrzeczną zielenią i lasem. Widzieli chałupy, stajnie, obory, chlewy, kurniki, stodoły, spichlerze, młyn wodny, wiatraki, kuźnie oraz szkołę i remizę strażacką, a także okazały kościół pw. Św. Marka Ewangelisty.
Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt. ”Jak Wojtek został strażakiem” dzięki temu mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy, a przy okazji dowiedzieli się, jak dawniej ludzie walczyli z ogniem i czego do tego używali. Zobaczyli również zabytkowe mundury i hełmy, a także zapoznali się z dawnym sprzętem pożarniczym. W trakcie zajęć uczniowie uczestniczyli w zawodach strażackich, pokonując z wiadrem tor przeszkód i finalnie lejąc sikawką na ustawione kawałki drewna. Było dużo śmiechu i wesołej zabawy. W dobrych nastrojach i naładowani pozytywną energią wszyscy wróciliśmy do szkoły.